23:19
0
 

   
     Yurtdışından getirilen veya daha önce yurtdışından alınmış ve kayıdının düşmesi sonucu telefonunuzu Türkiye'de kullanamamanız başlı başına bir sorundu.Formaliteler, pasaporta giriş mührünün okunaklı basılmaması vs  işlemler uzadıkça uzuyordu.Bunun yanında Turkcell, vodafon, avea bayileri kayıtları yapıyor ve kayıt ücreti olarak 50 tl gibi bir ücret talep ediyordu.
     E-devlet yöntemi ile bu çok kolaylaştırılmış durumda.Bu yazımda da internet kullanarak yurtdışından satın aldığınız yada daha önce yurdışından alınmış olan 2. el telefonun sahibinin kaydı pasaportundan sildirmesi veya düşmesi sonucu nasıl e-devlet kanalını kullanarak yani internetten nasıl kayıt yapılacağını anlatacağım.

            Gerekli belgeler neler?

           -Vergi dairesinden makbuz
           -Pasaport
           -İmei numarası
           -Nüfus cüzdanı fotokopisi
           -E-devlet şifresi

   1-)  Öncelikle telefonun İMEİ numarasını öğreniyoruz.Bunun için yapmanız gereken telefondan *#06# tuşladığımızda ekranda İMEİ numaramız çıkacak.Bunu bir yere not alıyoruz

   2-)  Vergi dairesine giderek telefonun modeline parasına bakılmaksızın direk vezneye gidip İMEİ numarası kayıt ettireceğinizi söyleyip nufüs cüzdanı fotokopisi veriyoruz, ve 115 tl ücreti yatırıyoruz.Nüfus cüzdanı fotokopisinin altına ''bilgilerimin doğru olduğunu teyit ederim'' diye paraf atıyoruz  ve imzalıyoruz.Daha sonra makbuzumuzda özellikle TC kimlik numaramızın ve imei numaramızın doğru yazıldığını teyit ediyoruz.

   3-)Daha sonraki işlem PTT şubelerinden birisine gitmek.Ve 2 tl karşılığında E-Devlet şifresi almak.

   4-)Sonraki işlemde yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet sitesine girmek.Burada eğer ilk kez E-devlet şifresi aldıysak telefon ve e-mail ile hesabı doğrulamamız gerekiyor.İletişim bölümüne bu bilgilerimizi girdikten sonra e-mail hesabımıza ve telefonumuza gelen şifre ile bu bilgilerimizi güncelliyoruz.Daha sora tekrar https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet bu linke girerek ''durum''bölümüne ''pasaport ile yurda giriş yapıldı'' bölümünü seçiyoruz.Cep telefonu bölümüne herhangi bir aksilikte size ulaşabilecekleri bir numara veriyoruz.İMEİ numarası bölümüne telefonumuzun İMEİ numarasını yazıyoruz.''giriş yapılan belge no'' bölümüne pasaport numaramızı yazıyoruz ve yurda giriş tarihini seçiyoruz.
       Dikkat etmememiz gereken nokta giriş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kayıt yaptırabiliriz.Bu tarih geçtiğinde otomatik kayıt hakkımız düşüyor.

       Telefon Kayıt Edildi mi?
  Telefonun kayıt edilip edilmediğini http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php bu linkten imei numaranızı girerek sorgulatabilirsiniz.''İmei numarası kayıtlı'' yazdığında işlem başarılı ve sorun çıkmamış demektir.

       Telefonumu Kayıt Ettirdim Fakat Telefonum Hala Kullanıma Açılmadı?
  İmei numarası kayıt edildikten sonra telefon hemen kullanıma açılmıyor.Telefonun ''İmei Numarası Kayıtlı'' yazısını gördükten sonra telefon 1-2 gün sonra kullanıma açılıyor.
  
       Eğer telefonu bir bayiiden kayıt ettirmeye kalkarsanız evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalacaksınız.Ve extradan 50 tl gibi bir ücret ödemek zorunda kalacaksınız.Ayrıca bayiinin oyalanmasıyla işler daha da uzayacak.Evrakların kontrol edilme işlemleri de boşa zaman kaybına sebep olacak.
       Oysa e-devlet yöntemi ile yapılan kayıt işleminde sanal ortamda pasaport giriş tarihinden tutun, vergi dairesine ödediğiniz para sistemden çok hızlı görülebilmekte, evraklarla uğraşmadan telefonunuz 1-2 günde açılmaktadır.
0 yorum:

Yorum Gönder