22:04
0

     Uzun zamandır arşivimde olan unutulmuş gazete manşetleri sizi geçmişe götürecek.1919 yılından 2007 yılına kadar neredeyse tüm gazetelerin manşetlerini okudukça tarihi yargılamanıza da imkan verecek.Öyle ki gazete manşetlerini okurken kendinizi o tarihte yaşıyor gibi hissedeceksiniz.
     Yeri gelecek Kurtuluş Savaşı döneminde yazılan yazıları okudukça duygulanacaksınız. M.Kemal Atatürk ile ilgili yazıları okurken duygulanacaksınız.Sanki hala yaşıyormuş gibi.Padişahın Başbakana gönderdiği telgrafın haberini okuyacaksınız.Amerikalıların manda isteklerinden tutun 80 dönemi darbesine kadar, Abdi İpekçinin öldürülmesine kadar tarihi tekrar yaşayacaksınız.Devlet Bahçelinin MHP lideri oluşunu,Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olduğu dönemde ceza alabileceğini, yargıtayın onaylaması halinde siyasi hayatının sona ereceği haberini, Refah Partisinin hesaplarını inceleyen maliyenin bir trilyon liranın sır olduğunu açıkladığını, il teşkilatına gönderilmiş gibi gösterilen paranın izin bulunamadığı haberini,17 şubat 1999 da bebek katili Apo'nun yakalanışını ve örgüte devlete teslim olun çağrısı gibi bir çok haberi o dönemin ağzından, dönemin gazetelerinden okuyacaksınız.
     Benim için çok önemli bu arşivi tekrar tekrar okuyup bazende bazı olayların o dönemde halk tarafından nasıl lanse edildiğini sorgulayacaksınız.Yalnız dikkatimi çeken bir bölümü de söylemeden geçemeyeceğim.Sansüre tamamen karşı olan birisi olarak, sansürü tekrar sorgulamama sebep oldu.O dönemde ki gazetelerde hiç çekinmeden insanların kan içinde resimlerini koymuşlar. Sayfaları dolaşırken yerde yatan cesetlerin hiç sansür uygulanmadan gazetelere basıldığını göreceksiniz.
   
Aşağıda arşivle ilgili birkaç örnek paylaştım.En aşağıda arşivin indirme linkini bulabilirsiniz.
      Kesinlikle arşivinizde bulunması gereken bu dosyayı indirmek için tıklayın

      Uploadlarımızı turbobit üzerinden yapıyoruz.İndirme linkine tıkladıktan sonra 5 saniye bekliyoruz.Daha sonra reklamı geç butonuna tıklıyoruz.Site bizi turbobite gönlendirecek. Dosyayı indiriyoruz.

     Anlattığım indirme yöntemleri bazen çalışmamaktadır.Böyle bir durumda en kolayı indireceğiniz dosyaya tıkladıktan sonra turbo access bölümüne tıklayarak 1 haftalık preminium hesabı satın almaktır.Ücreti 5.95 dolardır.1 hafta boyunca turbobit sitesinden istediğiniz kadar dosyayı beklemeden ve hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.
0 yorum:

Yorum Gönder