Stronghold serisinin bağlımlısı arkadaşlar :)
   Bu yazıyı okumadan önce eğer strateji -1 yazımızı okumadıysanız, sizi önce oraya alalım.Çünkü o bölümle bağlantılı noktalarımız olacak.Strateji - 1 yazısı için tıklayın

   Arkadaşlar hemen hızlı bir giriş yapalım.Bu gün anlatacağım taktik yine çok hızlı bir şekilde dereceye sokacak bir taktiktir.Eğer ilk yazımızdaki ''oduncu'' taktiği ile birleştirilerek yapılırsa kısa sürede ilk 50 garantisi veriyorum.

   Bu taktiğin en verimli uygulanabilmesi için tek şart var.O da ya oyunda yeni açılmış 1-2 günlük bir dünya da başlamak.Yada oyunda yeni yerleşim yeri, yani daha köylerin ve adamların gelişmediği bir yer bulmak.Tavsiyem yeni dünya olacaktır.Çünkü yer genişletmek ve house puanı artırmak adına yeni açılan yerleşim yeri çok yağmalanacaktır.

   Oyunda hızlı gelişmenin ana anahtarı en hızlı level atlayan en hızlı köy alan oyunu kazanır bunu unutmayın.Basit bir mantıkla açıklayayım.Elimizde 2 tane hesap olduğunu düşünelim.İlk hesapta adamın 1 tane köyü var ama neredeyse köyü fullemiş. Bir sürü silah fabrikaları vs. var. 2.hesapta ise 3 köy var ama köyler ortalama değerde.Şimdi mantiken düşünelim.1. örnekteki adam bir tane okçu binası yapmak için 64k odun ve 2 gün harcaması gerekirken (rakamlar temsili) 3 köyü olan adam 3k odunla ve 6 saatte bu binayı dikecek.

   Anlatmak istediğim şu mükemmel köyü yapmak için kendinizi yormayın,  hızlı level atlayıp köy almaya bakın.Yani ana köyümüz var diyelim.yeni bir köy yani 2. köy aldık.Ana köyden tüm malımızı 2. köye aktarıyoruz.Çünkü ilk köyde 64 k ya yapacağımız okçu binasına vereceğimiz odunla diğer köyde 10 tane okçu binası kuracaksınız.Yalnız yine taktiğimiz ''oduncu'' taktiği formunda işleyecek.Yani yeni köy alır almaz direk odun taş kombinasyonuna yükleneceksiniz. Peki taşıma işlemi ne kadar sürecek? Hemen söyleyelim.2 köyde de binanın yapım maliyeti aynı olunca yani bize avantaj sağlamak bitince mal taşıma işlemi sona erecek.Aynı işlem 3. köyü aldığınızda da olacak.1. ve 2. köydeki tüm üretim 3. köye aktarılacak.Ve altın kural ilk 3 köy kesinlikle aynı parish'ten  4 komşu parishten, diğer köylerse taktiksel olarak uzaklardan alınmalı.

   Asıl taktiği henüz vermedim :) amacım erken köy almanın ne kadar önemli olduğunu size anlatmaktı.Şimdi gelelim altın vuruşa.

   Oyunun başında yani herkes sürünürken siz odun taş kombinasyonuna başladınız.İlk yapacağınız işlerden birisi scout araştırmalarını basmaya başlamak.Yalnız tekrar uyarıyorum ilk yapmanız gereken araştırmalar hemen odunu sonra taş araştırmalarını fullemek.Daha sonra scout araştırmalarını yapacaksınız.Öncelik olarak scout hızı artıracaksınız.Bu bize ne sağlayacak?Unutmayın ki oyunun başında herkes silah ve ordu kasıp aman köyüm gitmesin diye gereksiz araştırma kasacak.Örneğin 1 ay boyunca hiç savaş yapmayacağı halde okçu vuruş gücünü artıracak araştırma yapacak. N'olur siz onlardan olmayın üzmeyin beni :)

   Şimdi scout hızlandırması bastık.Sonra scout sayısı bastık, sonra scout taşıma kapasitesi bastık.Yalnız hemen uyarayım scout hızı full yapmayın.Eğer çevrenizde çıkan mallara sizden daha hızlı gönderen varsa scout hızınıza +1 verebilirsiniz.Yani birden fulleyip boşuna araştırma puanınızı bitirmeyin.Ve scout sayısı ve taşıma kapasitesine 2-3 tane vermeniz kafii. Şimdi üretimin çok az olduğu günlerde çevreden topladığınız günlük 20 k mal sizi çok ileri götürecek.Örneğin kıyafet çıkacak pazara satacaksınız.Oyunun başlarında küçük meblaa gold bile çok değerli oluyor.Ama toplama yaparken ilk öncelik açılmamış hedeflere göndermek yani soru işareti olanlar.Amaç ise honour kazanmak.Bildiğiniz üzere açılmamış hedeflere gönderdiğinizde ilk alan siz olursanız honour veriyor.Bu sizin daha hızlı level atlamanızı sağlayacak.

   Şimdi tecrübelerimden kaynaklı şu soruyu alacağımı bildiğimden hemen cevap vermek istiyorum. Scoutlar oyunun ilerleyen aşamalarında çok az mal toplamış olacak, rakip çok artacak, köyümde üretim 200 k ben 2k ya tenezzül etmek için bu kadar araştırma puanı harcamam,ilerde yazık olmaz mı diyorsanız, hemen cevap vereyim.Yazık olmaz çünkü ilerde o adamları casus olarak düşmana göndereceksiniz. Scout hızlı olması gerekecek çünkü adam uyanmadan saldırı başlatmanız gerekecek. Scout taşıma kapasitesi ve scout sayısı ise düşman askerlerinin sayısındaki yanlış raporlama oranını düşürecek.

   Şimdi gelelim can alıcı noktaya :) sona sakladım bilerek.bu bölüm Scouttan çok daha önemli bi bölümdür.Ama scout daha önce yapılmalıdır.Çünkü bir miktar askere, bir miktar altına ihtiyacımız olacak.Oyunun başlarında bir miktar asker bir miktar altın içinse scout lazım.

   Hemen taktiği verelim.Oduncu taktiği yaptık.Artık odun ve taş birikmeye başladı. Scout ile desteklenen bi gold politikamız var.Hemen asker araştırması yapıyoruz.Okçu ve köylü..Sizden büyük bir ordu talep etmiyorum.Oyunun başlarında wolflar çıkacak,sonraki bölümlerde ise castle lar çıkacak.Ama castle lar ile şuan işimiz olmayacak o ileri ki bölümlerde.ordumuz büyüdükçe castle ları avlayacağız.Zaten wolfları keserek gerçekten çok yüksek meblada onur kazanacaksınız ve ileri ki bölümde parishteki herkes casttle ı yıkmanız için size yalvaracak :) Yani başlarda wolf avcısı olacaksınız.Bildiğiniz üzere onur kazanabilmeniz için köyün çevresindeki kırmızı halka içindeki wolfları yıkmanız gerek.Kırmızı halka dışındaki wolfları yıktığınızda onur kazanamazsınız.Ama bununda bir çözümü var.Sizden 1-2 komşu parish uzaklıktaki bir adamı sizin vassalınız yapacaksınız.Ve oraya biraz asker göndereceksiniz.Böylece o vassalın çevresindeki kırmızı halkada ki çıkan wolf ve casttle ları da kesince onur gelecek.Böylece daha fazla vassal yaparak çok geniş alanda wolf keseceksiniz.Oyunda size gelen onurdan 3-4 kat onur kazanacaksınız bu yöntemle. Tabiki böylece hızlı level atlayacak hemen köy almaya başlayacaksınız.Bunun avantajından ise zaten yukarıda bahsettim.Unutmadan hemen ekleyeyim.Asker hızınızı artırmayı unutmayın.Çünkü sizden önce avlayanlar olacaktır.Avcılığa başlamadan 1-2 gün önceden asker hızını fule yakına getirmeniz gerek.
   Vereceğim taktiğin en önemli bölümü avcılıktır. Gerçekten çok hızlı bir şekilde yükselmenizi sağlayacak.Ve size ilk 50 yi garantileyecek.Oyunun başlarında ki hızlı gelişim sizin önce onur binaları dikmenizi, çok hızlı araştırma puanı kazanmanızı, çok hızlı bir şekilde şarap, yemek çeşitliliği yapmanızı sağlayacak.Yani birbirini tamamlayan bu sistem sayesinde çok hızlı şekilde onur kazanacaksınız.
İyi oyunlar dilerim :) sorularınız için aşağıdan yorum yapmayı unutmayın. Elimden geldiğince cevaplayacağım.Yorum yazılan kutunun yanında ''e-posta ile kaydol'' seçeneğine tıklamanız halinde verilen cevaplardan e-mail yoluyla haberdar olabilirsiniz.

Bu yazı Doğukan Kartal'ın isteği üzerine yazılmıştır.75 yorum:

 1. world 7 de 1.gün capture yapan bi factiona bu yazıyı gösterme yalnız...:I

  YanıtlaSil
 2. selamlar arkadasim yazilarini okudum. Gercekten cok guzel ve bilgilendirici bir kac sorum olacak.

  2. koye mal aktarimi demissin bu 1. koydeki odun ve taslari tuccarlar yolu ile yeni koye yollamak oluyor anladigim kadari ile

  diger sorum yeni koyu aldik odun ve tas bastik sonra yiyecek isini hallettik direk olarak ordu icin ok zirh ve mizrak mi basiyoruz
  eglence binasi demir filan falan yok mu 2. koyde

  ben de daha soru cok :) ama gercekten guzel bir rehber hepsi icin soyluyorum ellerine saglik tekrardan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1. sorunun cevabı: aynen mal aktarımından kasdettiğim yeni köye odun taş aktarımı.

   2.sorunun cevabı: önemli olan onur kazanmanızdır.Direk wolf kesmek için kendinizi yıpratmayın..zaten oyunun başında 10-20 okçu 30-40 köylü ile bi wolf binası yıkılır.Yani büyük ordular kurup, ekonominizi çökertmeyin geride kalmayın..2. köye tabiki eğlence yerleri falan yapıyoruz.Demir yerlerini de yapacaksınız.Önemli olan wolfları yıkabilcek orduyu üretmek..vassallara göndermek, vassallardan da wolflara saldırmak.Diğer üretim yerleri vs. tamamen sizin ihtiyaç ve stratejiyi harmanlamanıza kalmış.

   Sil
  2. su anda hıc vassalım yok kımse kabul etmıyor uhu uhu :p w7deyım bence de senın dedıgın gıbı yenı dunyada baslamak mantıklı ama bu seferde soyle bı durum var gecenlerde dunya 8 acıldı bende gırdım koy kurdum fılan neyse bı anda baktım adamlar kurtlar fılan dalıo
   dedım nasıl sonra jeton dustu tabı kart basıyolar
   acaba dıyorum dunya 9 gelene kadar su ankı dunyamda oynayıp hem oyunu ıyıce ogrenıp hemde oyunun verdıgı kartları bırıktırmek daha ıyı olabılır mı?

   yenı soru :) kendı koyume yolladıgım destek ordusunu ordan saga sola yollıyamadım hata bende mı?

   2. koyu yenı aldım oduncuları ve elmayı koydum sımdı hangı bınayı basayım?

   bu boyle gıder sımdıden uyarayım :)

   Sil
  3. Tecrübe edinmek önemlidir.Hiç birşey kaybetmezsin.Ama her oyunda olduğu gibi çok önceden gelişmiş köylerin yanında yaz ezilip gidersin yada güçlü olana katılırsın.Her ikisinde de oyunun gidişatını sen belirleyemezsin.Ama yeni dünya açılana kadar.Veya aktif dünyalardan birisi sıfırlanıp tekrar başlayana kadar tecrübe kazanman önemli.Nasıl savaşacağını öğrenmen vs.

   Destek olarak gönderdiğin askerlerle saldırı yapamazsın :) onun yerine destek ordusunu savunmaya alıp köyün kendi ordusuyla saldırı yapabilirsin.

   Öncelikle şunu söyliyim.sorularını cevaplamaktan zevk duyarım fakat sana hangi binayı ne zaman dikeceğini söyleyemem.O zaman senin oyununu ben oynamış olurum :) sadece şunu bilmekte fayda var.odun yeri için odun ve taş ister.Taş yeri için sadece odun.O yüzden taş bitene kadar oduncu yeri yaparsan odun üretimi ivmelenir.Odun üretimi artınca o oduna taş yeri dikersin.taş artınca odun dikersin..Yani ana mantalite yapabildiğin kadar oduncu yap, oduncu yapacak mal kalmayınca taş yeri yap :) bu kadar.

   Sil
 3. Yazının son cümlesini görünce çok şaşırdım. =) Ne söylemeliyim bilemiyorum. Zaman ayırıp, zahmet ettiğiniz için kendi adıma ve diğer oyuncu arkadaşlar adına çok teşekkür ederim. Bu rehberde öncekiler gibi yine çok kaliteli ve doyurucu olmuş.

  Ellerinize, bilginize sağlık.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Scoutlar hakkında bir sorum olacak. Scout hızı araştırmam tamamen bitti. Fakat benim scoutlardan daha hızlı mesafe kat eden başka scoutlar görüyorum. Acaba orduların yürüyüş hızını artıran araştırma scoutları da etkiliyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. scout hızın fullse ve senden daha hızlı scout varsa sebebi kart basmalarıdır

   Sil
 5. Yeni açılan 8. dünyada parish delegesi oldum fakat bütün sikkemi araştırmalara harcadığımdan dolayı parish içine hiçbir yapı yapamadım şu an zaman kaybediyoruz resmen. Bu konuda herhangi bir tavsiyeniz var mı? Vergiyi bir süreliğine yüksek mi alsam?

  YanıtlaSil
 6. Vergi orantılı olmalı.Eğer vergiyi çok yüksek alırsan parish üyelerinin ekonomik durumu zayıflayabilir.Buda ilerde alacağın vergi miktarını düşürür.Ama en az *3 almanı öneririm. Çünkü bayrak çalmak isteyenler saldırı yapacaktır.Ama vergiyi de full alma..Dediğim gibi parish üyelerinin ekonomik durumuna göre ayarlama yapmalısın

  YanıtlaSil
 7. düşman kapmlarına kimler dalabiliyor ? bide w8 de hiç türk bulamadım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes saldırabilir :)

   Sil
  2. Düşman kamplarına bende saldırmadım hiç. Saldırmak veya keşif yollamak istedim ama hiçbir seçenek çıkmıyor.

   Sil
  3. Vilayet kontrolü nasıl oluyor? Pariş kontrolü gibi mi yoksa daha mı farklı?

   Sil
 8. Ama ben Saldıramıyorum :D

  YanıtlaSil
 9. Yeni bir köy almak istiyorum ama arazisinin ne olması gerektiğine karar veremedim.düz arazi mi yoksa diğerleri mi ? bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tamamen stratiejinize bağlı.Örneğin mancınık çok üretilsin istiyorsanız ''Marsh'' seçmelisin.Çok geniş alanım olsun demir,ekmek olmasa da olur dersen ''Valley Side''..Bence hepsini lowland almakta fayda var.Ben hep öyle alıyordum. Bonus üretim alacağına herşeyden üretebilmen önemli.mancınık için Marsh'ta olabilir

   Sil
 10. Kumandanları savunma veya saldırıda kullanmak ne gibi yararlar sağlar? Köy alabilmenin dışında savaşma özellikleri nasıldır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. savaş eğer çok önemli değilse kullanılması gereksiz pahalıdır..ama kullanılabilir..örneğin yanındaki adamlara geçikme verebilir.örneğin arkanda tünel olma ihtimali var.Eğer tünel o taraftaysa catapultları arkadan yok edecekler.O zaman en arkaya pikemanları dizersin, ortalarına kumandanı koyarsın..ve delay verirsin..delay süresini ayarlarsın..Böylece arkada belirlediğin süre boyunca beklerler..En çok bu özelliği kullanılır..Fakat ben bunu önermem..kumandan yavaş hareket eder. Ordunu yavaşlatır.Adam önlemini alır.Çok kritik durumlar dışında kullanılmamalıdır.

   Sil
 11. Oldukça doyurucu oldu. Teşekkürler. =)

  YanıtlaSil
 12. Çok güzel bir yazı olmuş ben şey sorucaktım Mevcut Puanımızı (sıralamadaki puanımızı) nasıl geliştiriyoruz yani ne bağlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mal kullanımı puanınızı doğrudan etkiler.

   Sil
 13. Merhabalar.

  Mancınık araştırması yaptım, gerekli seviyedeyim, bol miktar altınım var fakat mancınık üretemiyorum. Mancınık üretimi için ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mancınık araştırması yapıp mancınık binasını açtıktan sonra, mancınık binasını stockpile en yakın yere kurmanız gerekiyor

   Sil
 14. İyi günler

  Oyunda Mevcut Puanımızı (sıralama puanı)artırma yolları nelerdir..Mevcut puanı artıran olaylar nelerdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. puan artırma odun taş harcamayla direk orantılıdır..Örneğin 100k odun taş var ve siz bunları markete satıp altın elde ettiniz puanınız artmaz..Fakat bu 100 k yı oyun içinde kullandığınızda, örneğin bi bina diktiğinizde puana dönüşür..

   Sil
 15. Parishi ben yönetiyorum vergiler hariç başka altın kazanma yolu varmı parish için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözlemlediğim kadarıyla parişe mal satarak (elma,peynir,odun v.b) parişin kestiği vergi dahilinde(kimsenin kontrolünde olmayan veya barış döneminde olan parişler içinde geçerli)küçük meblalarda(1-7 arası 1 paket)altın kazandırabiliyorsunuz.Bu arada gerçekten güzel yazı olmuş.

   Sil
  2. Yurtdışında olduğum için cevap yazamadım kusura bakmayın.Ben teşekkür ederim.Umarım yazılarımın bir faydası oluyordur

   Sil
 16. Merhabalar.

  Oyunda teoloji kısmında bulunan engizisyon isimli bir bölüm var bu seçenek ne işe yarıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. örneğin köyünde çok hızlı köylü düşürmeye ihtiyacın var..engizisyon uygularsın..tam tersi asker basman gerekiyor..çok fazla ve hızlı köylü gelişine ihtiyacın var..ozaman marriage uygularsın

   Sil
 17. Mancınık için sanırım farklı köy tipi gerekiyor. Çünkü mancınık geliştirmesi yaptığım halde mancınık yapacak olan bina yapı kısımlarından görünmüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazı köy tiplerinde mancınık üretimi yapılmaz.Fakat diğer köylerinden taşıdığın zaman basabilirsin.

   Sil
 18. Bir sorum daha olacak.

  Pariş seçimlerinde keşişler seçimleri etkileyebiliyor. Bunun için hangi araştırmayı yapmak gerek böyle bir araştırma konusu bulamadım çünkü.

  YanıtlaSil
 19. Birşey sorucağım bu Tüccar basmak için ne gerekir hangi araştırmaları yapmak gerekir bunun hakkında detaylı bir yazı yazarmısın şahsen bu olayı biraz anlayamadım Tüccar loncaları araştırmasını yağtım fakat tüccar üretemiyorum veya tüccar üretmek için bir bina mı gerekiyor.Birde son olarak bu tüccar loncaları araştırmasını yaptıktan sonra tüccar şeyini görmeye çalıştım fakat hala tüccar loncaolarını araştırın diyor bu konu hakkındada birazcık bilgi verebilirseniz sevinirim.Şimidden teşekkür ederim((Ne hızlı yazı yazıyormuşum ben bea :D ))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırma yaptıysanız eğer köyünüze market dikmeniz gerekiyor.Market binasını yaptıktan sonra tüccar yapabilirsiniz.Market başına yapabileceğiniz tüccar sayınız araştırmanızın seviyesine bağlıdır.

   Sil
  2. Peki market hangi araştırmada geliyor ?

   Sil
  3. 2 tane matematik sonra da market araştırması

   Sil
 20. Kardeşim devamı gelirse çok mutlu olurum bütün yazılarını 10dk da okuyup kavradım e böyle oyunları da seviyorum. Benim gibi daha niceleri vardır bizle taktiklerini paylaşırsan çok seviniriz:D::D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaktim oldukça yazıyorum :) tek gayem Türk oyuncuların daha güçlenmesi.Ve oyunu öğrenmesi.Sorun olursa da cevaplamaktan zevk duyarım.Ayrıca sağ tarafta e-posta yoluyla abone ol seçeneğine tıklarsan ve kayıt olursan mail cevaplarından haberdar olursun.

   Sil
  2. peki ben ok üretim yeri yaptım. Okta var ama okçu basamıyorum nedenini öğrenebilir miyim.

   Sil
  3. Birde benim eskiden popülaritem daha yüksekti ama giderek düşüyor. Ama ben oradaki her şeyi ayarladım yani eskiden yüksek olan değer aynı ayarlardayken düşmeye başlıyor

   Sil
  4. Köyünde boşta insan yapmalısın..Eğer ev yetersizse, yada tüm köylü çalışıyorsa asker basamazsın.Ev yapıp boşta nüfus oluşturup askere çevirmelisin.
   İkinci soruna gelince çevresel faktörler senin popülariteni değiştiri..Hava durumu gibi, veya parish sınırları içinde olan castle, wolf gibi..

   Sil
  5. kardeşim biraz öğrendim oyunu yardımların için çok teşekkür ederim bir sorum olursa hangoutstan sorarım :D:D

   Sil
 21. Abi bina inşası dışında puan kasma yolu var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette var.Fakat en çok puanı odun taş harcayınca kazanırsın..mantık budur.Asker sayına göre de kazanırsın ama etkisi azdır..Temel puan kazanma mal harcayınca olur.Altın miktarından vs para kazanamazsın. Örneğin markete sattığın mal sana puan kazandırmaz.

   Sil
  2. yani bol bol eşya harcasam puan mı geliyor iyiymiş :D:D:D

   Sil
  3. birde bu scoutingle geliyor mu

   Sil
  4. Dolaylı yönden getirir..Eğer scoutingten aldığın odun taş ise puan gelmiş olur.Ama örneğin elbise buldun ve markete sattın puan gelmez.Markete satma şartı da yok..puan gelmez :)

   Sil
  5. herkes çok hızlı puan kasıyor ben ise çok yavaşım niye bu kadar yavaş oysa scout felan süürekli yapıyorum malzemeleride harcıyorum bina yapımına

   Sil
  6. Daha fazla mal üreten daha fazla harcar.Puan artışı da hızlı olur.Üretim miktarın düşük olabilir.Örneğin senin 2 köyün varsa ve adamın 4 köyü varsa bu yaklaşık olarak senden 2 kat fazla üretimi olduğunu gösterir..

   Sil
  7. ikimizinde 1er köyü var ve ben daha fazla üretiyorum :S

   Sil
  8. daha fazla üretebilirsin ama daha fazla harcıyor musun?örneğin malını mnarkete satıp altına çeviriyorsan puan gelmez

   Sil
 22. Meraba Emre Ergül ;
  Bir sorum olucak rahatsız etmiyorumdur umarım.
  Ben her zamanki E-posta ve şifremle bugün oyuna girmeye çalıştım fakat giriş yapılamadı uyarısı geliyor.Şifremde ve e postamda herhangi bir sorun yok yaklaşık 2 saattir uğraşıyorum.Anlamadığım konu parolamı unuttuma basıyorum fakat parolamı değiştiricek bölüm açılmıyor donup kalıyor. ne yapmam gerekiyo acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yurtdışında olduğumdan geç cevap verebildim.Kusura bakmayın..bazen oyunda böyle sıkıntılar olabiliyor.Tekrar düzeliyor.sadece biraz sabır :)

   Sil
 23. merhabalar öncelikle çok teşekkür ediyorum bilgilendirme için...

  Gerçekten güzel bir oyun ama Türkler arasında pek ünlü değil... Çevremde sorduğumda herkes bilmiyorum cevabını veriyor böyle güzel bir oyunu daha geniş kitlelere yaymak için sizce ne gibi projeler yapılmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebookta 680 kişilik bi grubumuz var.İstersen orada oynayanları bulabilirsin.Zaten orasının da adminiyim.Aslında gördüğün üzere benim bu oyunu yaymak için yaptığım işler bunlar.Ne gibi projeler diye sorduğun yer aslında projenin içi :) yorumun için teşekkürler.

   Sil
 24. Emre yazını çok beğendim ve zevkle okuyup uyguladım.Sanırım üstünden epey zaman geçmiş yenisi gelmeyecek fakat gelirse sanırım diğer arkadaşlarla birlikte mutlu oluruz :)

  Sana bir sorum var.Taş ve odundan sonra yiyecek araştırması yapmalımıyım ve araştırma puanına altın yatırmalımıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taktimlerin bitmedi :) fakat kafama estikçe taktikleri yazıyorum. Beğenmene sevindim. Yakında bi taktik yazısı daha yazmayı planlıyorum.Araştırma puanına altın yatırmalısın fakat bu dengeli bir şekilde olmalı.Yani altın gelirin çok az ama sen 3k ile altın araştırması satın alıyorsan bu saçma olur.Veya altın asker çıkarmana anca yetiyorsa alma.Taş ve odundan sonra yemek araştırması yapılmalı fakat bu çeşitlilik yönünde olmalı.Yani elmayı fulleyeceğine elma ve peyniri yarıya getirmek daha mantıklıdır.Çeşitli elma vermek halkın moralini yüksek tutar.Buda daha hızlı asker, daha yüksek vergi demektir.

   Sil
  2. Yönlendirme için teşekkür ettim.Bir şey daha sorayım o halde teknolojilerimi görevler menüsüne paralel mi geliştirmeliyim yoksa kendi standartı mı çizerek mi gitmeliyim ? Yani görevler sekmesi bizim için bir yönlendirme mi ?

   Sil
 25. Gorevlendirmeye uygun gidersen zaten tum stratejilerimi cope atarsin ve herkesten farkin kalmaz.zaten onemli olan herkesten farkli olabilmek.

  YanıtlaSil
 26. aga stronghold kingdoms görevi varda takım oyuncusu 1 bir türlü bağış yerini bulamadım resimli gösterirsen sevinirim bkaıyorum ztn güncelsin hep :) saol şimdiden bayramın mubarek olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece bağlı bulunduğun parishe tıkla.Parishin şehir görünümüne geç.Parishin içindeki binalardan birine tıkla.sağ tarafta DONATE bölümü olacak oradan bağış yap.

   Sil
 27. Yanıtlar
  1. Çok kısa zamanda yazmayı düşünüyorum zaten kafamda ve zaten oyununda kırılma noktası olacak.En iyi strateji yazısı olmakla birlikte çok tartışma da yaratacak :)

   Sil
 28. Yeni bir köy aldıgımızda araştırmalarımız sıfırdan mı başlıyor yoksa ana köyün özelliklerimi kullanılıyor.?

  YanıtlaSil
 29. emre bey siz hangi haritalarda oynuyosunuz..varsa nick name yazabilirmisiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ben artık oyunu oynamıyorum. Yeterince oynadım :) şuan sadece taktik veriyorum

   Sil