Arkadaşlar örnek kale resimleri ve oyundaki kaleleri anlatmadan önce şunu söylemem gerek.Bu oyunda geçilmeyen kale yoktur.Organize saldırılar altında kalan kale kesinlikle bozguna uğrayacaktır.Ama ben size oyunda geçilmez olmayan ama oyunun en sağlam kalesini anlatacağım.
        Şunu da unutmamak gerekir ki en iyi saldırı savunmadır.Uygun upgrateler yapıldığında 10 tane düzenli saldırıyı dahi bu kale tarzıyla duman edebilirsiniz.Sonuçta düşman 5bin asker kaybederken sizin kaybınız düşmana göre çok daha az olacak ve inanın oyunda isim yapacaksınız.Oyunda alpha 2-3-4 ve beta da oynayan yüzlerce savaşa giren birisi olarak şunu söyleyebilirim ki oyunun en sağlam adamları bu kale tarzını kullanır.
         Peki Strongholds Kingdoms ta en iyi kale mantığına geçelim.İlk olarak duvarları unutacaksınız.Aynı birime düşen duvar yerine kule diktiğinizde duvara göre çok daha zor yıkıldığını göreceksiniz.Yani ana mantık kesinlikle minimum duvar maksimum kule anlayışına dayalı olacak.Kuleler içinde tercihimiz en büyük kule tipi olacak.
       İşte yukarda gördüğünüz oyunun en sağlam kalesinin bir resmi.Görüldüğü gibi kale yapımının uzun sürmesinden dolayı en dış bölümden başlayarak great towerlarımızı yerleştirmeye başlıyoruz.En dış sıraya mecburen bi tane orta boy kule koyuyoruz yer probleminden dolayı.Ve en dıştaki kule sırasında bu tek orta kuleyi yukardaki resimde de gördüğünüz gibi en köşeye getiriyoruz.Ve tüm balista ve guard house binaları kale sisteminin sadece köşelerine koyacağız.Bunun sebebi saldırı hangi cepheden olursa olsun cephedeki orta bölümler hasar alacak. Balistalar en köşelerde olduğu için mancınık ateşinden ve asker saldırısından hep kurtulacaklar.2. ve 3. sırayı yine resimde görüldüğü gibi great tower ile dizeceğiz..Ve saldırı altında bu katmanlı 3 great tower hasar alacak.Ve duvara ve diğer kulelere göre direncini ilk savaşta göreceksiniz :)


    Resimdeki örnekte yağ kazanları ve balista gibi tamamen parish binalarından kaynaklı birimlerin sayısı parishten kaynaklı olduğundan köşelere koymak suretiyle ayarlamalar yapılabilir.Bu tamamen parish bina seviyelerinize bağlı.
   En iç kesime gelince tavsiyem yukardaki resimdeki gibidir.Ama ikinci bir alternatif olarak aşağıdaki resimdeki gibi yapılabilir.Ama yine tekrar ediyorum yukardaki tavsiyemdir.
     Görüldüğü gibi ikinci resimde en iç kesim orta boy kule yapılmak yerine su ile çevrilmiş.Alternatif olabilir.Tercih meselesidir.
     Şimdi gelelim askerlerin dizilimine.Öncelikle tecrübelerim şunu göstermektedir ki okçular toplu halde tutulmak yerine merkeze yakın ama dağıtılarak konulması çok daha faydalı olmaktadır.En dış kule hariç iç kulelere serpiştirilmeliler.Bu size büyük avantaj sağlayacak.Yağ tuzaklarını kesinlikle en dış kulelerin hepsine koymak yerine saldırı cephenin ortasından olacağından yağ tuzakları orta kulelere konulmalı..Ve unutulmamalıdır ki ilk saldırıda en dış kuleler hemen düşeceğinden belki de bası yağ tuzakları kulanılmadan kulenin yıkılmasıyla boşa gidecek.O yüzden 2.ve 3. sıradaki kulelerin de üzerlerine konulmalı.
    Şimdi gelelim bu kulenin tek yıkılabilir yerine.Unutmayın ki sayıflığınızı bilmek sizi güçlendirecek.Tek zayıf yeriniz kapı tarafı olacak.Mancınık ateşinde kuleden dayanıksız olan kapınız erken düşecek.Bu yüzden askerlerinizi yerleştirirken okçuları kapı tarafına daha çok koyun.Böylece her cephesi eşit güçte,saldıran adamın saçlarını yolmasını sağlayın :)
 
     iyi oyunlar dilerim.

Diğer strateji ve rehber niteliğindeki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.
32 yorum:

 1. Ben kaleme en fazla 20 asker koyabiliyorum onu nasıl arttırıyoruz acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guard house yapmanız gerek.

   Sil
  2. guardhouse ne great tower ne bi oyunda ingilizce isimler yok

   Sil
  3. oyunu türkçe yaparsanız, ingilizce isimler yazmaz tabi :)

   Sil
 2. oyunu hala oynuyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık oynayanlara yardımcı oluyorum.Oyunu şuan oynamıyorum

   Sil
 3. bende oyuna yen başladım ve cok işime yaradı verdiğiniz bilgiler devamı gelecek mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devamı tabiki gelecek.Sizin gibi kişilerin yorum yazmasıyla ve olumlu yorumlarıyla daha da istekli oluyorum.Örneğin kale yapımı yani bu yazı bir okuyucumun yoğun isteği üzerine yazdım.

   Sil
 4. :) o zaman sabırsızlıkla bekliyoruz. Daha kale işlerine filan gelemedım. Sürekli odun ve taş basıyorum ama ilerde daha büyük sorular için daha çok ziyaret etmem gerekecek sanırım bu siteyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman sanırım köy planlaması taktiğimi verme zamanı gelecek yakında..2. köyü almadan.en azından 3. köyü. kesin okursun :)

   Sil
 5. Size bir sorum olacak kusura bakmayın. 1. dünyada diğer dünyada diğer dünyalardan farklı olarak çağ olayı var. 1. cağ bitti filan yazıyor bu nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmak ne kelime ben bunun için yazıyorum.İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.Tek istediğim anonim olarak yorum yapınca kimin kim olduğu karışıyor.gmailden giriş yaptıktan sonra yorum yazarsanız sevinirim.
   1. çağ bittiğinde tüm house puanları sıfırlanır.tüm market alışveriş paraları sıfırlanır.ittifaklar dağılır.Capitaller sıfırlanır.Tüm lider oyunlarcuların oyları silinir.Tüm capitallerde biriken para sıfırlanır.Oyun yeniden başlamış gibi olur..tabi ki bi farkla..ordu hızları vs 2 katına çıkar.Buda demek oluyorki daha fazla savaş,görülecek 2. çağda.daha hareketli olacak.

   Sil
  2. hesabın araştırmaları şehirleri ve ordularda sıfırlanıyor mu? yani travian gibi en baştan mı

   Sil
  3. Ordular sıfırlanacak.Kesin olmamakla birlikte araştırmalar kalacak diye biliyorum.Çünkü dünya devam ederken hesabınızı silip tekrar girdiğinizde bile araştırmalar duruyor.

   Sil
 6. Rehberleriniz için teşekkürler.

  Benim sorum mancınık kulelerin etrafına koyduğunuz sütunlarla ilgili olacak. O yapıların adı nedir? Ve mancınık kulelerini herhangi bir yapının üzerine mi oturtmak gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parish kulelerinin yanında guard houselar var.Görünümün öyle olmasının sebebi savunma araştırmaları yaptıkça guard house görünümü değişir.Önce odundan bir bina gibi gözükürken sonradan taş bina olur.mancınık kuleleri dediğiniz balistalardır..balista kulelerinin sayısı parishteki balista binasının leveline göre artar.Ne kadar balista binasının leveli artarsa o kadar kendi köyünüze balista kulesi dikebilirsiniz.

   Sil
 7. Doğukan hangi dünya da oynuyorsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngiltere 5. dünyada oynuyorum. Köyüm İrlanda haritası Donegal bölgesinde.

   Sil
 8. Rehberleriniz için teşekkürler. Stronghold Kingdoms için savaş ve pariş yönetimi gibi birkaç rehber daha eklemeyi düşünüyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumda çeşitli konularda yazıyorum. Parish yönemi aslında basittir..Ama onunla ilgili savaşta kullanılacak birkaç taktiğim var elbet. Monkları kullanarak..Belki ilerde yazılabilir. Oyun çok kapsamlı. Heralde 10 rehberde ancak tamamlanır.Fakat parish konusu biraz basit gibi..ama neden olmasın.Yorumunuz için teşekkürler..

   Sil
  2. İlginiz için teşekkürler. Takipteyim =)

   Sil
 9. Pariş bğışı olayını detaylı bır sekılde anlatırsanız sevınırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) parishe tıkladıktan sonra bağış yapmak istediğiniz binaya tıklayıp donate deyin.Bu kadar :)

   Sil
 10. Merhabalar, kalemizin için daha fazla adam koyabilmek için neyi geliştirmemiz gerekiyor acaba?

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar ben kaleme artık 4tane şu ok atan aletten koydum balistaydı adı dahada koyamıyorum yeterince malzemem var ama simgesi soluk gözüküyor nasıl artırabilirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parish binanızın balista binasının leveli kadar köyünüze balista dikebilirsiniz.Bağış (donate) yaparak parish balista binasının leveli artırılmalıdır

   Sil
 12. bu düşman kuşatma kampları saldırma aralığı süresi ne kadar ve şu an türkiye haritasında boludayım halk sınıfı 3. kademenin bitmesine yaklaşık 200 honour kaldı 14 oduncu 12 taşçım vartek köyüm var taş ve oduna 4'er puan verdim şu an nasılım ve daha ne yapabilirim 11 köylü ve 19 okçum var cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurtdışında olduğum için cevap yazamadım kusura bakmayın.Şuan ki durumunuzu yazarsanız daha faydalı olabilirim

   Sil
 13. Oyuna kayıt oldum ama mail gelmedı ne yapacagım..

  YanıtlaSil
 14. benim köye saldırdılar köy kayboldu :D sadece pariş bende kaldı oda gider yakında :D

  YanıtlaSil
 15. Great towerları dizdim fakat kapı için aralık istiyor, kale tamamlanmamış gözüküyor, resimde kapı göremiyorum dış tarafta

  YanıtlaSil