14:00
6


      Bilindiği üzere google aramalarında üst sıralara çıkabilmemiz ve sitemize gelen trafiği artırmak için google’ın birçok değerlendirme prosedürü vardır. Bunlardan en önemlileri arasında site açılış hızı ve performansı gelmektedir. Google’ın sitemize verdiği önemi artırmak (pagerank) artırmak için site hızı oldukça önemli bir yere sahiptir.
     
     SİTEMİZ NEDEN YAVAŞ AÇILIR?
     Sitemizin yavaş açılmasının birçok sebebi olabilir.Hostingimizin yurtdışında olması flash içeriğin çok olması resimlerimizin büyük olması, blogger için gösterilen sayfa sayısı ideali 5 tir. Eğer siz gösterilen yazı sayısını 10 yaparsanız site açılış hızı çok yavaşlayacaktır. Sitenizde verdiğiniz haber kanallarına bağlantılı şablonlar da sitenizin yavaşlamasına sebep olur. Bunların dışında çakışan html kodları vs birçok sebep olabilir.
      
      NE YAPABİLİRİM?
      Site hızı ve performansınızı ölçmek ve sitenizi yavaşlatan bölümleri tespit etmek üzere dizayn edilmiş mükemmel bir siteyi tanıtacağım size.
      
      Öncelikle buraya tıklayıp siteye giriyoruz. Analyze Performance of yazan yere sitemizin url adresini yazdıktan sonra ‘’go’’ diyoruz. Evet bu kadar basit. Sitemiz taranmaya başlıyor 5-10 sn sonra raporlama yapılıyor. Sitemize çok ayrıntılı bir rapor çıkarıyor. Bu raporu PDF formatında bilgisayara download etmemizde mümkün. Sitemizin performansını düşüren bölümleri teker teker gösteriyor ve buna karşı sizin düzenleme yapmanız tavsiye ediliyor. Şunu da belirtmekte fayda var. Bazen performans uğruna çoğu flash uygulamadan vazgeçmek veya sitemizi yavaşlatan yerleri söküp atmak gerekebiliyor.

      Bende örnek olması için kendi sitemin değerlendirmesini yapıyorum. Sonuçlar aşağıdaki gibi geliyor.


     Resimde de görüldüğü gibi sitemizin hızı ve performansı gayet başarılı çıkıyor. A gayet başarılı demek benim sitemde de görüldüğü gibi internet hızı A gelmiş. Burada C notunun altında olmaması gerekiyor. Yslow Grade bende D gelmiş. Yslow sitenizin teknik problemleri olduğunu gösteriyor.
     SON OLARAK…
     Eğer blogger kullanıcısı iseniz sitenizin çok flasha boğmamanızı önerebilirim. En önemlisi ise açılışta gösterilen yazı sayınızı çok tutmamak. Daha sonra yapılacaklar ise raporlama da ortaya çıkan sonuçlara göre sitenizin performansını düşüren bölümleri tespit ederek buralarda yapacağınız düzenlemeler sitenizin hız ve performansının yükselmesini sağlayacaktır.

                                                            EN HIZLI 10 SİTE
1             http://www.facebook.com
2             http://www.yahoo.com
3             http://www.live.com
4             http://www.wikipedia.org
5             http://www.msn.com
6             http://www.microsoft.com
7             http://www.blogspot.com
8             http://www.baidu.com
9             http://www.qq.com
10           http://www.mozilla.com

Ayrıca sitenizin maddi karşılığını, yani kaç para ettiğini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.Site hızı artırmada resim formatının önemi için bu yazımızı okuyun6 yorum:

 1. Google o kadar önem veriyor ki pagespeed sayfası dahi hazırlamış durumda.

  YanıtlaSil
 2. paylaşmış oldugunuz degerli linkler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkür ediyorum. Bilgiler faydalı.

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten çok yararlı olmuş.

  YanıtlaSil
 5. Hem yaptigin paylaşım hemde hizmetin icin cok teşekkürler

  YanıtlaSil