20:47
0
          Firmaların çoğu motorların rodaja ihtiyacı olmadığını veya kısa süre ile rodaj yapılabileceğini söylemektedir. halbuki gerçekte durum bunun tam tersidir.Çünkü günümüzde üretilen motorlar her ne kadar profesyonel şekilde yapılıp yüzlerce kez testlerden geçirilsede dönen parçaların ve hareketli parçaların şekilleri değişmektedir.Normal şartlar altında piston ve gömlek dairesel olarak üretilmektedir.Ancak motor ısındığında  piston ve gömlek aşınarak gözle görülemese bile elips şeklini almaktadır. Bu yüzden motorların rodaj döneminde bazı temel konulara dikkat etmek gerekir.

          Rodaj, sıfır motorun bir süre fazla ısıtmadan, artçı olmadan, zorlamadan çalıştırılmasıdır.Piston ve silindirlerin birbiriyle uyumlu çalışmasını sağlar.Rodaj döneminde dikkatli olmamak motorunuzda güç kaybına sebebiyet verir.

        Yeni bir motor alındığında, motoru rodaj döneminde fazla zorlamamak gerekir.Isınmamış motorda aşınmalar çapak ve metal talaşı gibi maddelerin motora zarar vermesine sebebiyet verir

        Motorunuza biraz özen göstererek yıllarca problemsiz ve sorunsuz kullanabilirsiniz.

        Son olarak  motorunuzun lastikleri yeniyse 100-200 km asfalta alışması sağlanmalı ve ısındırılmalıdır. Böylelikle motorun kayma riskini azaltmış olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder