Arkadaşlar önceki yazımızda Stronghold Kingdoms oyununu tanıtmıştık.Bundan sonraki yazılarımızda oyun hakkında ufak tefek strateji ve ipuçları paylaşacağız.Oyunun Türkiye ayağında ilk oynayan kişilerden,ve Stronghold Kingdoms Türkiyenin adminliğini yapan kişi olarak ipuçları bilgi ve birikimlerimi paylaşacağım. 

           Taktiklerim ve önerilerim yeni başlayan üyelerden çok orta ve ileri düzey oyuncu kitlesine yöneliktir.Lakin Yeni üyelerede önemli ipuçları ve önbilgi vereceği kanaatindeyim.Anlatım her kitleyi kapsayacağından en ince ayrıntısına girilecek ve basit bölümlere de değinilecektir.

  BAŞLARKEN: World seçiminde mantıklı olan yeni start almış bir dünyayı seçmek olacaktır.Bunun sebebi oyunun tamamen mantığının diğer herkesten güçlü olma mantığına dayandığı için, eski dünyada açılacak oyunda rakiplerin güçlü olmasından kaynaklı gelişim gösterilemez.Tek köyde günde 500 asker basan bir köy ile yarışmak, sıfırdan başlamak saçma olacaktır.Rakiplerimizle aynı başladığımızda vereceğim taktikler ile zaten onların çok önüne geçilecektir.

           Köy seçimini yaptık,ilk binalarımız çok önemli.Kesinlikle taş ve odun üretimi yapmamız gerek.Burada seçimimiz tüm malımız bitene kadar odun binası yapmak olmalıdır.Nedeni ise.odun binası için odun ve taş ister.Taş binası içinse sadece odun.Yani biz başta taş binası yaparak üretimi kısırlaştırmak yerine,tüm mala odun binası yapıyoruz.Böylece odun üretimi çok hızlı ilerliyor.Odun geldikçe odunumuzla taş binası kuracağız.Böylece yüksek odun üretimi taşıda bi anda yukarı çekecek.Daha sonra taş üretimi de başladıktan sonra elimize taş geçtikçe odun binası yapıyoruz.Taşımız bittikçe de odunumuzla taş binası.Bu basit taktikle herkesten önce gelişecek.Kimsede olmayan odun,taş sizde olacak ve ileriki zamanlarda orduyu ilk kuranlardan olacaksınız.Bu da size size ne sağlayacak?köylere mi saldıracaksınız?HAYIR.Ordu destek için parishe gidecek.Paris savunmasını sizin askerleriniz sağlayacak..Parishteki askerlerle diğer parishlere saldırarak sürekli bayrak toplanacak.Bayraklar oyunda çok değerlidir.En fazla bayrak oyunun başında toplanır.Yöneticisi güçsüz o kadar çok parish olacak ki 60-70 den fazla bayrağınız olacak.Tabiki bunun da bi bedeli var ;) sürekli açık hedef olacaksınız.Ama zaten saldırılar çok güçlü gelemeyecek.Ve sizin savunmanız da kendi köyünüzdeki askerler sağladığı için geri püskürteceksiniz.Bayrakları bir an önce harcamaya bakın.

         Oyunun olmazsa olmazlarından biriside preminium satın almak.sebebiyse illaki binalrın yerleri değişecek.Aynı anda 5 bina dikmek gelişiminize kat be kat hız katacak.Siz uyurken bile bina yapım emirleriniz devam edecek.Oyunun başında 5 bina dikebilmek çok kıymetlidir.

         Ve altın kural : oyunun ilk başında mal bitene kadar odun yeri kuruyorduk.Nedeni ise odunu üretimini maximum yapmaktı.Böylece odun üretimi çok hızlı olacak ve taşıda peşinden çekecekti..altın kuralımızda burada.Stockpile ı odun yerlerine taşımak böylece odun üretimi kat kat artacak.Odun üretildi taş yerlerini diktik.Artık odun yerleri inşaa için taşa ihtiyaç var.o zamanda taş yerine taşıyacağız.eğer ortada dursun ikiside eşit üretsin derseniz.Kaybedersiniz.İsterseniz deneyin ve farkı görün.Oyunun bi hatası diyelim.

         Dağıtmadan devam edelim.İleriki bölümlerde köylerde branşlandırma yapacağız ve gold zengini olacağız.zaten taktiklerimin can alıcı noktası burada başlar.Her köyde herşeyi üretmek sizi başarısızlığa sürükleyecek.Bu taktik oyunun can alıcı noktasıdır ;) ilerde anlatılacak.Ama bir istisnamız var.O da ilk köyümüz herşeyi üretecek.Zaten branşlanmaya da bu yüzden değindim.Bazı köylerinizde yer açma adına odun taş üretimi çok az olacak ve bina yapmak için ana köyünüzde muazzam taş ve odun üretiminiz olması lazım.Bazı köylerinizde asker basamayacaksınız.Ana köyünüzün öyle asker üretim kapastesi olacak ki 3 köyü sadece buradaki askerlerinizle koruyabilmelisiniz.Bu yüzden ana köyümüzde ana mantalite şu olmalı;odun ve taş.Odunlar ve taş muazzam şekilde özenle dizilmeli.1 odun yeri bile israf edilmelidir.

        İleriki aşamada ana amacımız oduncu yeri dikmek.Oduncu için taş kalmayınca taş dikmek olarak devam edecek..odun ve taş yerlerinin %75 civarı dolana kadar asker vs binası kesinlikle dikilmeyecek.Yemek binaları sadece köylüye yetecek şekilde yapılmalı.Ticaret ve üretim fazlası amaçlanarak yapılmamalıdır..Şunu unutmayın.Sizden önce asker binası diken adamın eline 2-3 asker binası ve 100 asker olduğunda,sizin hiç olmayacak.Ama ilerleyince o adam yerinde sayarken taş ve odun olmadığı için asker binası çok yavaş dikebiliryoken siz günde 100 silah üretim kapastesine yükselmiş olacaksınız.totalde sizden asker olarak fazla olduğu zamanları olacak.Ama karşılıklı savaş olduğunda o ölen asker telafisini 10 günde yapıyorken siz 2-3 günde yapabileceksiniz.
     
        Bir sonraki taktik yazımız olan kale yapımına buradan ulaşabilirsiniz
        Strateji - 2 yazımıza buradan ulaşabilirsiniz
     
        İleriki yazılarda köy branşlama, monk savaşları, oyundaki en sağlam kale örnekleri ve dahası..

31 yorum:

 1. Ben asker üretemiyorum galiba villager falan yetmiyor. Onu nasıl artıracağım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. halkın moralini yüksek tuttukça villager gelir.Halkın moralini yüksek tutmak için yeteri kadar yemek vermen gerekir.yemek çeşidini çok tutman gerekir.halkın eğlence yerlerini yapman gerekir.tiyatro gibi.bunlara ek olarak eğer ticaretin iyiyse halkına para dağıtabilirsin.

   Sil
 2. yazı çok güzel teşekkürler. Oyuna bu taktikle başladım çok iyi oldu. bi ekleme yapmak isterim. oyunda ilk başlarda keşif erlerini yükseltince etraftaki ürünleri keşfedip 520 xp almak çok işe yarıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yağmacı taktiği olarak nitelendiriyorum o taktiği..hızlı şekilde level atlamak mümkün..kale yapımı ile ilgili yazım olacak daha sonrasında bahsedeceğim..ilginiz için teşekkürler

   Sil
 3. kale yapımı konusunda ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Ben sağlam bi savunmacı olmak istiyorum ama dizilim nasıl olmalı neleri kullanmalı bunları öğrenmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kısa zamanda kale yapımı ile ilgili ayrıntılı yazı ve örnek resimler koyacağım..anlatacağım kaleyi yaptığınızda oyunda yenilmez ve yıkılmaz olamayacaksınız fakat oyunun en güçlü kalesi sizde olacak..sitemizi takipte kalın

   Sil
  2. merak ettiğim bir şey de askerlerin özellikleri. kılıçlı ve mızraklı arasındaki fark nedir? hangi asker neye iyi gelir?

   Sil
  3. Swordsman daha zor üretildiğinden ve daha sonra açıldığından o daha değerli gözükür.Oysa swordsman sadece meydan savaşında başarılıdır.Yani 2 asker olsun birisi pikeman diğeri swordsman kazanan swordsman olur.Ama biz oyunda meydan savaşı yapmayız.Karşı taraf full okçudur.Bize dayanıklı asker lazım.Buda pikeman dır.Yani savaş başladığında merkeze kadar yaşayacak asker gereklidir bize.Swordsman attağı iyidir.Ama zaten atağa ihtiyacım yok çünkü balistalar duvarları yıkacak.Pikeman ise canı fazladır.Ben hep pikeman kullanırdım.Şunu da belirtmekte fayda var.2 okçu ateşe başladığında swordsman 24 saniye pakiman 38 saniye dayanır.Cevabım yeterlidir umarım :)

   Sil
 4. yeterli yeterli :) sağolun

  YanıtlaSil
 5. Bir sorum daha var. Pariş e asker gönderin demişsiniz ama pariş delegesi olunmadan kendi askerlerimize pariş e nasıl gönderebiliyoruz? Bu kısmı pek anlamadım. =)

  YanıtlaSil
 6. Parish sizin olmasa da destek birlik olarak asker gönderebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parish sizin olmadığı sürece bence gerek yok nedeni ise steward acemi olabiliyor gereksiz yerlere bayrak kullanabiliyor yada cok kötü savunma stratejisi secip askerlerinizin heba olmasina sebeb olabiliyor. Bu oyunu anlatim ile degil bizzat uygulayarak ogrenmesi daha iyi olur

   Sil
 7. Pariş bağışını nasıl yapıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. üyesi olduğunuz parish'e tıklayın ve bağış yapmak istediğiniz parish binasına tıklayarak ''donate'' diyin

   Sil
 8. parişin delegesiyim fakat parişteki taş stoğu bitti nasıl temin edebilrim? parişte altında yok öyle ben tek köyüm bağış yapınca artmıyor hangi yoldan atrması lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurtdışında olduğum için cevap yazamadım kusura bakmayın.Parish taş stoğu bittiğinde parishin marketinden satın olabilirsiniz.Tabi markette de yoksa satın alamazsınız..Birilerinin oraya taş satmasını beklemek zorundasınız

   Sil
 9. barınma seviyem var ama işci cok az mutluluk yapsın diye vergileri almıyorum -(eksilerde) hala işci cıkmıyor özgür oldum ama hala keşifci cıkartamıyorum köylü yok diyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğun az olmasının sebepleri vardır.Kötü hava durumu.parish sınırları içinde pig castle olması,vergi almak, halkına yemek vermemek olabilir.Büyük ihtimal halkına yemek vermiyorsun.Yada bu etmenler yemek versende morali eksilere çekiyor.Çözüm olarak wolf kamplarını yıkabilirsin.Parish sınırında castle varsa yıkmalısın,ordun güçsüz sanıyorum eğer varsa çevredeki güçlü bir oyuncudan rica edebilirsin.Veya yemek çeşidini artırarak veya halka fazla yemek vererek morali artırabilirsin.Markete ürün satıp halkına para dağıtabilirsin.Zaten onur kazanmak için çevre oyuncular castle ı yıkacaklardır.O yüzden sana şuan ki tavsiyem araştırma yaparak yemek çeşidini artır.Daha kalıcı olur.ileride vergi almak için kullanırsın.Umarım yardımcı olabilmişimdir.İyi oyunlar

   Sil
 10. mızrakcı kılıccı sawasta cok faydasu warmı kılıccının surları daha mı ıyı yıkıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mızrakçıyı unut zaten.Ayrıca savaştayken faydalı olan diye bir cümle olamaz.Savunma mı yapıyorsun saldırı mı. Swordman ve pikeman arasındaki güç farkı zaten daha önce yorum bölümünde bahsedildi.

   Sil
 11. bu oyuna yen, başladım senelerce travian oynadım.hemen hemen mantık aynı ama sadece bu oyunda çokdaha fazla detay var ve halen doğru düzgün cözebilmiş degilim ama oynadıkça,olayı cözdükçe çok daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu oyuna alıştıktan sonra travian çok basit gelecek :) yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 12. ben şu soruyu soruyorum yemek ve bira üretemiyorum elma ve süt ürünleri ciftligimden
  6 tane var ama hiç üretmiyor yemek sayım hep 0 da birada öle bosuna dikmis oluyorum
  bi çözümün varsa acil yardımcı olursan sevinirim çünkü başka hic bi yerde bununla ilgili
  bi yazı görmedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. köylünüz yoktur.Para dağıtarak ve başka bir yöntemle halkınızın moralini artırın.O zaman gelmeye başlarlar.Eğer moral yüksek ve hala gelmiyorlarsa, o zaman eviniz yoktur

   Sil
 13. ben ticaret yaptıktan sonra para gelmiyo nasıl yapa bilirim yardım edin lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. para gelmiyor derken?marketçileri seçip parishe gönderip satış işlemini gerçekleştirin.marketçiler parishe ulaştığı saniyede para hesabınızda gözükür.Marketçilerin yola çıktığına emin olun.Parishe ulaştığında para yatar.

   Sil
 14. kardeşim açıklamaların çok etkileyici ve yol gösterici teşekkürler,
  ben pariş delegesiyim ama bir türlü saldırı başlatamadım bunu nasıl yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parişe asker gönder.parish üzerinden bir yere saldırı emri ver.Bu şekilde başlatabilirsin.Bu arada eğer parişte yeterli guard house yok ise fazla giden askerler yok olur :)

   Sil
 15. bir şey sorucam ben parişime bayrak kazandırmak için ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 16. Bi hayli eski konu ama ben bir stronghold Crusader hayranı olarak geçte olsa bu oyunu keşfettim lakin görüyorum ki oyuna oynayabilmek için yardım almak şart. başlangıçta hangi araştırmaları yapmak - fullemek gerek tavsiyeleriniz neler ?

  YanıtlaSil
 17. merhaba , ben once ağaç ve süt üretimi, binici ve mal keşfini fulledim. sonra taş ve tüccar bastım. bu arada birer tanede ziyafet verme araştırması tamamladım. sonuç çok güzel ;) sımdı askere dayandım. eklemek ısteyen olursa, global realm 2 , tahres84 bulabılırsınız. :)

  YanıtlaSil